Morbi, Gujarat
GST No. 24ABOFA3856D1ZI
Approx. Rs 55 / Square FeetGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 5000 Square Feet |
| Panel Thickness | 3 mm |
| Thickness | 2 MM TO 6 MM |
| Finish | Solid & Metallic |
| Usage/Application | Interior |
| Color | BLACK |
| Composite Panel Type | ALUMINIUM COMPOSITE PANEL |
| Function | Antibacterial, Fireproof, WATER RESISTANT |
| Surface Treatment | PVDF Coated |
| Size | 1220 MM * 2440 MM |
| Finishing | PVDF Coating |
| Shape | Rectangular |
We Areca Alupanel LLP are one of the leading manufacturer and supplier of ACP Composite Panel and Sheets.
eco friendly, termite resistance, extra strength, water resistant, use of lead free paint.
Price Range Rs 60-120 /Square Feet
Additional Information:
Approx. Rs 55 / Square FeetGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 5000 Square Feet |
| Panel Thickness | 3 mm |
| Thickness | 2 MM TO 6 MM |
| Finish | Solid & Metallic |
| Usage/Application | Exterior |
| Color | LEMON YELLOW |
| Composite Panel Type | ALUMINIUM COMPOSITE |
| Function | Antibacterial, Fireproof, WATER RESISTANT |
| Surface Treatment | PVDF Coated |
| Size | 1220 MM * 2440 MM |
| Finishing | PVDF Coating |
| Shape | Rectangular |
We Areca Alupanel LLP are one of the leading manufacturer and supplier of ACP Composite Panel and Sheets.
eco friendly, termite resistance, extra strength, water resistant, use of lead free paint.
Price Range Rs 60-120 /Square Feet
Additional Information:
Approx. Rs 51 / Square FeetGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Panel Thickness | 3 mm |
| Thickness | 3 mm to 6 mm |
| Finish | Solid & Metallic |
| Material | ACP |
| Usage/Application | Interior |
| Color | Blue |
| Composite Panel Type | Solid Color |
| Grade | PLATINUM,GOLD,SILVER |
| Pattern | SOLID |
| Brand | ARECA |
| Size | 8x4 FT,10x4 FT,12x4 FT |
| Finishing | PVDF Coating |
| Function | Anti-Static, Antibacterial |
| Shape | Rectangular |
| Product Code | AR-214 |
| Design | SOLID |
| Features | WATER RESISTANCE,ANTIBACTARIAL |
| Model Name/Number | AR-214 |
| Place Of Origin | INDIA |
| I Deal In | New and Second Hand |
| Country of Origin | Made in India |
we are a manufacturer, supplier, and leading exporter of aluminium composite panel
Additional Information:
Approx. Rs 55 / Square FeetGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 5000 Square Feet |
| Thickness | 2 MM TO 6 MM |
| Finish | Solid Colour |
| Usage/Application | Interior |
| Color | OPPO GREEN |
| Composite Panel Type | ALUMINIUM COMPOSITE |
| Aluminium Coil Thickness | 0.18 mm |
| Fire Retardant Grade | Standard (LDPE) |
| Function | Antibacterial, WATER RESISTANT, Fireproof |
| Surface Treatment | PVDF Coated |
| Panel Size (L x W) | 2440 x 1220 mm (8x4 ft) |
| Size | 1220 MM * 2440 MM |
| Finishing | PVDF Coating |
| Warranty | 5 Years |
eco friendly, termite resistance, extra strength, water resistant, use of lead free paint.
price range:-55/- to 80/-rs.
Additional Information:
Approx. Rs 55 / Square FeetGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 5000 Square Feet |
| Panel Thickness | 3 mm |
| Thickness | 2 MM TO 6 MM |
| Finish | Solid & Metallic |
| Usage/Application | Exterior |
| Color | Red |
| Composite Panel Type | ALUMINIUM COMPOSITE |
| Function | Fireproof, Antibacterial, WATER RESISTANT |
| Surface Treatment | PVDF Coated |
| Size | 1220 MM * 2440 MM |
| Finishing | PVDF Coating |
| Shape | Rectangular |
We Areca Alupanel LLP are one of the leading manufacturer and supplier of ACP Composite Panel and Sheets.
eco friendly, termite resistance, extra strength, water resistant, use of lead free paint.
Price Range Rs 60-120 /Square Feet
Additional Information:
Approx. Rs 55 / Square FeetGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 5000 Square Feet |
| Panel Thickness | 3 mm |
| Thickness | 2 MM TO 6 MM |
| Finish | Solid & Metallic |
| Usage/Application | Exterior |
| Color | CHOCO BROWN |
| Aluminum Coil Thickness | 0.18 mm |
| Composite Panel Type | ALUMINIUM COMPOSITE |
| Grade | Interior |
| Function | WATER RESISTANT, Antibacterial, Fireproof |
| Surface Treatment | PVDF Coated |
| Coating Type | Polyester (PE) |
| Size | 1220 MM * 2440 MM |
| Size (W x L) | 1220 x 2440 mm (4x8 ft) |
| Finishing | PVDF Coating |
| Fire Retardant Class | Non-FR |
| Shape | Rectangular |
We Areca Alupanel LLP are one of the leading manufacturer and supplier of ACP Composite Panel and Sheets.
eco friendly, termite resistance, extra strength, water resistant, use of lead free paint.
Price Range Rs 60-120 /Square Feet
Additional Information:
Approx. Rs 55 / Square FeetGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 5000 Square Feet |
| Panel Thickness | 3 mm |
| Thickness | 2 MM TO 6 MM |
| Finish | Solid & Metallic |
| Usage/Application | Exterior |
| Color | NAVY BLUE |
| Composite Panel Type | ALUMINIUM COMPOSITE |
| Function | WATER RESISTANT, Antibacterial, Fireproof |
| Surface Treatment | PVDF Coated |
| Size | 1220 MM * 2440 MM |
| Finishing | PVDF Coating |
| Shape | Rectangular |
We Areca Alupanel LLP are one of the leading manufacturer and supplier of ACP Composite Panel and Sheets.
eco friendly, termite resistance, extra strength, water resistant, use of lead free paint.
Price Range Rs 60-120 /Square Feet
Additional Information:
Approx. Rs 55 / Square FeetGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 5000 Square Feet |
| Panel Thickness | 3 mm |
| Thickness | 2 MM TO 6 MM |
| Finish | Solid & Metallic |
| Usage/Application | Exterior |
| Color | Blue |
| Composite Panel Type | ALUMINIUM COMPOSITE |
| Function | Fireproof, WATER RESISTANT, Antibacterial |
| Surface Treatment | PVDF Coated |
| Size | 1220 MM * 2440 MM |
| Finishing | PVDF Coating |
| Shape | Rectangular |
ECO FRIENDLY, TERMITE RESISTANCE, EXTRA STRENGTH, WATER RESISTANT, USE OF LEAD FREE PAINT.
PRICE RANGE:-55/- TO 80/-RS.
Additional Information:
Approx. Rs 55 / Square FeetGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 5000 Square Feet |
| Panel Thickness | 3 mm |
| Thickness | 2 MM TO 6 MM |
| Finish | Solid & Metallic |
| Usage/Application | Exterior |
| Color | ORANGE |
| Composite Panel Type | ALUMINIUM COMPOSITE |
| Function | Fireproof, WATER RESISTANT, Antibacterial |
| Surface Treatment | PVDF Coated |
| Size | 1220 MM * 2440 MM |
| Finishing | PVDF Coating |
| Shape | Rectangular |
We Areca Alupanel LLP are one of the leading manufacturer and supplier of ACP Composite Panel and Sheets.
eco friendly, termite resistance, extra strength, water resistant, use of lead free paint.
Price Range Rs 60-120 /Square Feet
Additional Information:
Approx. Rs 55 / Square FeetGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 5000 Square Feet |
| Panel Thickness | 3 mm |
| Thickness | 2 MM TO 6 MM |
| Finish | Solid & Metallic |
| Aluminum Coil Thickness | 0.21 mm |
| Composite Panel Type | ALUMINIUM COMPOSITE |
| Grade | Exterior |
| Color | Green |
| Function | WATER RESISTANT, Antibacterial, Fireproof |
| Surface Treatment | PVDF Coated |
| Coating Type | Polyester (PE) |
| Size | 1220 MM * 2440 MM |
| Size (W x L) | 1220 x 2440 mm (4x8 ft) |
| Finishing | PVDF Coating |
| Fire Retardant Class | Non-FR |
| Shape | Rectangular |
We Areca Alupanel LLP are one of the leading manufacturer and supplier of ACP Composite Panel and Sheets.
eco friendly, termite resistance, extra strength, water resistant, use of lead free paint.
Price Range Rs 60-120 /Square Feet
Additional Information:
Approx. Rs 55 / Square FeetGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 5000 Square Feet |
| Usage/Application | Exterior |
| Color | TRAFFIC YELLOW |
| Thickness | 2 MM TO 6 MM |
| Size | 1220 MM * 2440 MM |
| Composite Panel Type | ALUMINIUM COMPOSITE |
| Surface Treatment | PVDF Coated |
| Finishing | PVDF Coating |
| Shape | Rectangular |
| Function | Fireproof, Antibacterial, WATER RESISTANT |
We Areca Alupanel LLP are one of the leading manufacturer and supplier of ACP Composite Panel and Sheets.
eco friendly, termite resistance, extra strength, water resistant, use of lead free paint.
Price Range Rs 60-120 /Square Feet
Additional Information:
Explore More Products
© Areca Alupanel Llp. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited