Morbi, Gujarat
GST No. 24ABOFA3856D1ZI
Approx. Rs 48 / Square FeetGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Panel Thickness | 3 mm |
| Thickness | 3-4 mm |
| Finish | Solid & Metallic |
| Usage/Application | Office |
| Brand | Areca Alupanel |
| Finishing | polyster coating |
| Material | Aluminium |
Approx. Rs 48 / Square FeetGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Panel Thickness | 3 mm |
| Thickness | 3-6 mm |
| Finish | Solid & Metallic |
| Usage/Application | Exterior |
| Color | Silver |
| Brand | Areca Alupanel |
| Material | Aluminium |
Approx. Rs 59 / Square FeetGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Panel Material | Aluminium Composite |
| Thickness | 3 to 6 mm |
| Panel Thickness | 3 mm |
| Surface Finish | PVDF Coated |
| Usage/Application | Exterior |
| Brand | Areca Alupanel |
| Finishing | Metallic Finish, PVDF Coating |
| Material | Aluminium |
| Pattern | Plain |
Approx. Rs 50 / sq ftGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Panel Thickness | 3 mm |
| Thickness | 3 mm |
| Finish | DIGITAL PRINTED METLAM ACP SHEET |
| Material | ACP |
| Usage/Application | Office |
| Composite Panel Type | Designer |
| Brand | ARECA |
| Size | 1220 X 2440 MM , AS PER REQUIREMENT |
| Function | Antibacterial |
| Shape | Rectangular |
Approx. Rs 59 / Square FeetGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Panel Thickness | 3 mm |
| Thickness | 3 mm - 6 mm |
| Finish | Solid & Metallic |
| Usage/Application | Exterior |
| Color | Brown |
| Brand | Areca Alupanel |
| Finishing | PVDF Coating |
| Material | Aluminium |
Approx. Rs 45 / sq ftGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 5000 sq ft |
| Panel Thickness | 3 mm |
| Thickness | 2MM TO 6MM |
| Finish | DIGITAL ACP SHEET |
| Material | ACP |
| Color | CYAN |
| Composite Panel Type | DIGITAL PRINTED |
| Pattern | PRINTED |
| Brand | ARECA ALUPANEL LLP |
| Size | 8*4FT, 10*4FT, 12*4FT, YOU WANT |
| Function | Antibacterial |
| Shape | Rectangular |
| Design | PRINTED |
| Features | WATER AND FIRE RESISTANCE, UV RESISTANCE, HIGH QUALITY |
| Place Of Origin | INDIA |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Approx. Rs 48 / Square FeetGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Panel Thickness | 3 mm |
| Finish | Solid & Metallic |
| Usage/Application | Interior |
| Brand | Areca Alupanel |
| Finishing | POLYSTER COATING |
| Material | Aluminium |
| Pattern | Plain |
Approx. Rs 45 / Sq ftGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Panel Thickness | 3 mm |
| Thickness | 2MM TO 6MM |
| Finish | DIGITAL ACP SHEET |
| Material | ACP |
| Usage/Application | BUS BODY, KITCHEN, FURNITURE |
| Color | PURPLR FLOWER |
| Composite Panel Type | DIGITAL PRINTED |
| Pattern | PRINTED |
| Brand | ARECA ALUPANEL LLP |
| Size | 8*4FT, 10*4FT, 12*4FT, YOU WANT |
| Shape | Rectangular |
| Design | PRINTED |
| Features | WATER AND FIRE RESISTANCE, UV RESISTANCE, HIGH QUALITY |
| Packaging Size | AS PER YOUR QUANTITY |
| Place Of Origin | INDIA |
| Is It Anodised | Not Anodised |
| I Deal In | New and Second Hand |
| Country of Origin | Made in India |
Approx. Rs 48 / Square FeetGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 5000 Square Feet |
| Panel Thickness | 3 mm |
| Thickness | 3-6 mm |
| Finish | Solid & Metallic |
| Material | ACP |
| Usage/Application | Interior |
| Brand | Areca Alupanel |
| Finishing | pe coating |
| Shape | Rectangular |
Additional Information:
Approx. Rs 120 / Square FeetGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 5000 Square Feet |
| Panel Type | ACP Cladding |
| Core Type | PE Core |
| Panel Thickness | 3 mm |
| Material | Aluminum |
| Usage/Application | Exterior |
| Thickness | 3-6 mm |
| Application | Petrol Pump, Commercial, Office, Industrial, Showroom, Mall, Residential |
| Brand | Areca Alupanel |
| Function | Fireproof |
| Finishing | PVDF Coating |
Additional Information:
Approx. Rs 120 / sq ftGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 2000 sq ft |
| Panel Thickness | 3 mm |
| Thickness | 3 mm |
| Aluminium Coil Thickness | 0.25 mm |
| Usage/Application | Exterior |
| Material | ACP |
| Color | WOODEN |
| Brand | ARECA |
| Pattern | WOODEN |
| Grade | PLATINUM |
| Size | 1220 X 2440 MM |
| Finishing | PVDF Coating |
| Function | Antibacterial |
| Shape | Rectangular |
Additional Information:
Approx. Rs 91 / Square FeetGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Usage/Application | Office |
| Thickness | 3-6 mm |
| Finishing | Marble Finish |
| Material | Aluminium |
| Brand | Areca Alupanel |
| Pattern | Plain |
Explore More Products
© Areca Alupanel Llp. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited