Morbi, Gujarat
GST No. 24ABOFA3856D1ZI
Approx. Rs 90 / sq ftGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 2000 sq ft |
| Thickness | 3 mm |
| Usage/Application | Exterior |
| Composite Panel Type | Marble Wooden |
| Brand | ARECA |
| Material | ACP |
| Grade | PLATINUM |
| Size | 1220 X 2440 , 1220 X 3050 , 1220 X 3660 MM |
| Finishing | PVDF Coating |
| Function | Antibacterial |
| Shape | Rectangular |
Additional Information:
Approx. Rs 70 / sq ftGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 2000 sq ft |
| Panel Thickness | 3 mm |
| Color | Brown |
| Usage/Application | Exterior |
| Size | 8X4, 10X4, 12X4 |
| Surface Treatment | PVDF Coated |
| Shape | RECTANGULAR |
Additional Information:
Approx. Rs 120 / sq ftGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 2000 sq ft |
| Panel Thickness | 3 mm |
| Color | PARLATO |
| Usage/Application | WOODE |
| Size | 1220 X 2440 STANDARD |
| Surface Treatment | PVDF Coated |
| Shape | RECTANGULAR |
Additional Information:
Approx. Rs 45 / sq ftGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 2000 sq ft |
| Panel Thickness | 3 mm |
| Thickness | 3 mm |
| Finish | DIGITAL ACP SHEET |
| Material | ACP |
| Usage/Application | Used for Luxury interior buses |
| Composite Panel Type | Designer |
| Brand | ARECA |
| Size | 1220 X 2440 MM |
| Shape | Rectangular |
Additional Information:
Approx. Rs 50 / sq ftGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Panel Thickness | 3 mm |
| Thickness | 3 mm |
| Finish | DIGITAL PRINTED METLAM ACP SHEET |
| Material | ACP |
| Usage/Application | Office |
| Composite Panel Type | Designer |
| Brand | ARECA |
| Size | 1220 X 2440 MM |
| Function | Antibacterial |
| Shape | Rectangular |
Approx. Rs 50 / sq ftGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Panel Thickness | 3 mm |
| Thickness | 3 mm |
| Finish | DIGITAL ACP SHEET |
| Material | ACP |
| Usage/Application | Office |
| Composite Panel Type | Designer |
| Brand | ARECA |
| Function | Antibacterial |
| Shape | Rectangular |
| Country of Origin | Made in India |
| use | Use for luxury buses |
Approx. Rs 65 / sq ftGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Thickness | 3 mm |
| Usage/Application | Exterior |
| Color | YELLOW |
| Brand | ARECA |
| Finishing | PVDF Coating, PE 2PE HDPE |
| Function | Antibacterial |
| Shape | Rectangular |
| Material | ACP |
Approx. Rs 65 / sq ftGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 2000 sq ft |
| Thickness | 3 mm |
| Usage/Application | Exterior |
| Color | YELLOW |
| Brand | ARECA |
| Material | ACP |
| Grade | SILVER GOLD PLATINUM |
| Finishing | PVDF Coating |
| Function | Antibacterial |
| Shape | Rectangular |
Additional Information:
Approx. Rs 65 / sq ftGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 2000 sq ft |
| Panel Thickness | 3 mm |
| Color | Blue |
| Usage/Application | Exterior |
| Material | ACP |
| Size | 1220 X 2440 MM |
| Surface Treatment | PVDF Coated |
Approx. Rs 65 / sq ftGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 2000 sq ft |
| Panel Thickness | 3 mm |
| Color | Blue |
| Usage/Application | Exterior |
| Material | ACP |
| Surface Treatment | PVDF Coated |
| Shape | RECTANGULAR |
| Country of Origin | Made in India |
| Use | Use for Interior luxury buses |
Approx. Rs 60 / sq ftGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 2000 sq ft |
| Panel Thickness | 3 mm |
| Thickness | 3 mm |
| Finish | Solid & Metallic |
| Usage/Application | Exterior |
| Brand | ARECA |
| Finishing | PVDF Coating |
| Function | Antibacterial |
| Shape | Rectangular |
Approx. Rs 65 / sq ftGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 2000 sq ft |
| Panel Thickness | 3 mm |
| Thickness | 3 mm |
| Finish | Solid & Metallic |
| Material | ACP |
| Usage/Application | Exterior |
| Color | GREEN |
| Brand | ARECA |
| Size | 1220 X 2440 STANDARD |
| Finishing | PVDF Coating |
| Function | Antibacterial |
| Shape | Rectangular |
Additional Information:
Approx. Rs 50 / sq ftGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Thickness | 3 mm |
| Usage/Application | BUS BODY , OFFICE PARTITION |
| Composite Panel Type | Designer |
| Brand | ARECA |
| Size | 8*4, 10*4, 12*4 |
| Function | Antibacterial |
| Shape | Rectangular |
| Place Of Origin | INDIA |
| Country of Origin | Made in India |
| Use | Used for interior luxury buses |
Approx. Rs 53 / Square FeetGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1000 Square Feet |
| Thickness | 3 mm |
| Usage/Application | Exterior |
| Color | Red |
| Brand | ARECA |
| Grade | PLATINUM |
| Finishing | PVDF Coating |
| Function | Antibacterial |
| Shape | Rectangular |
Additional Information:
Approx. Rs 60 / sq ftGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 2000 sq ft |
| Panel Thickness | 3 mm |
| Thickness | 3MM TO 6MM |
| Finish | Solid & Metallic |
| Material | Aluminium |
| Usage/Application | Exterior |
| Color | Red |
| Pattern | SOLID |
| Surface Treatment | PVDF Coated |
| Brand | ARECA |
| Shape | RECTANGULAR |
| Size | 1220X2440MM |
Additional Information:
Approx. Rs 70 / Square FeetGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 5000 Square Feet |
| Panel Thickness | 3 mm |
| Thickness | 2 MM TO 6 MM |
| Finish | Solid & Metallic |
| Usage/Application | Interior |
| Color | GALAXY WHITE |
| Composite Panel Type | ALUMINIUM COMPOSITE |
| Function | Antibacterial, WATER RESISTANT, Fireproof |
| Surface Treatment | PVDF Coated |
| Size | 1220 MM * 2440 MM |
| Finishing | PVDF Coating |
We Areca Alupanel LLP are one of the leading manufacturer and supplier of ACP Composite Panel and Sheets.
eco friendly, termite resistance, extra strength, water resistant, use of lead free paint.
Price Range Rs 60-120 /Square Feet
Additional Information:
Approx. Rs 90 / Square FeetGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1000 Square Feet |
| Thickness | 3 mm |
| Usage/Application | Exterior |
| Color | wooden |
| Brand | areca |
| Material | ACP |
| Size | 1220x2440 |
| Finishing | PVDF Coating |
| Function | Antibacterial |
| Shape | Rectangular |
Additional Information:
Approx. Rs 51 / Square FeetGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1000 Square Feet |
| Finish | Solid & Metallic |
| Material | ACP |
| Usage/Application | Exterior |
| Color | ALL SOLID COLOR |
| Brand | ARECA |
| Size | 1220 X 2440, 1220 X 3050, 1220 X 3660 |
| Finishing | PVDF Coating |
| Function | Antibacterial |
| Shape | Rectangular |
| Width Tolerance | +-5MM |
| Panel Thickness | 3 mm |
| Thickness | 4 mm |
Additional Information:
Approx. Rs 70 / Square FeetGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 5000 Square Feet |
| Panel Thickness | 3 mm |
| Thickness | 2 MM TO 6 MM |
| Finish | Sparkle / Galaxy |
| Usage/Application | Interior |
| Color | GALAXY BLACK |
| Composite Panel Type | ALUMINIUM COMPOSITE |
| Function | Fireproof, WATER RESISTANT, Antibacterial |
| Surface Treatment | PVDF Coated |
| Size | 1220 MM * 2440 MM |
| Finishing | PVDF Coating |
| Shape | Rectangular |
We Areca Alupanel LLP are one of the leading manufacturer and supplier of ACP Composite Panel and Sheets.
eco friendly, termite resistance, extra strength, water resistant, use of lead free paint.
Price Range Rs 60-120 /Square Feet
Additional Information:
Approx. Rs 90 / sq ftGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 2000 sq ft |
| Thickness | 4 mm |
| Finish | Wooden |
| Grade | GOLD PLATINUM |
| Material | ACP |
| Usage/Application | Exterior |
| Color | Brown |
| Brand | ARECA |
| Size | 1220 X 2440 MM |
| Finishing | PVDF Coating |
| Function | Antibacterial |
| Shape | Rectangular |
Additional Information:
Approx. Rs 45 / sq ftGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Panel Thickness | 2 mm |
| Thickness | 3 mm |
| Finish | DIGITAL PRINTED METLAM ACP SHEET |
| Material | ACP |
| Usage/Application | BUS BODY |
| Composite Panel Type | Designer |
| Brand | ARECA |
| Size | 1220 X 2440 , AS PER REQUIREMENT |
| Function | Antibacterial |
| Shape | Rectangular |
Approx. Rs 65 / sq ftGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Panel Thickness | 3 mm |
| Finish | Solid & Metallic |
| Material | ACP |
| Usage/Application | Exterior |
| Color | BLUE |
| Pattern | SOLID |
| Surface Treatment | PVDF Coated |
Approx. Rs 45 / sq ftGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 2000 sq ft |
| Panel Thickness | 3 mm |
| Thickness | 3 mm |
| Finish | DIGITAL PRINTED METLAM ACP SHEET |
| Material | ACP |
| Usage/Application | Office |
| Composite Panel Type | Designer |
| Brand | ARECA |
| Function | Antibacterial |
| Shape | Rectangular |
Approx. Rs 50 / sq ftGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Panel Thickness | 3 mm |
| Thickness | 3 mm |
| Finish | DIGITAL PRINTED METLAM ACP SHEET |
| Usage/Application | BUS BODY , OFFICE PARTITION |
| Composite Panel Type | Designer |
| Brand | ARECA |
| Function | Antibacterial |
| Shape | Rectangular |
Explore More Products
© Areca Alupanel Llp. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited