Morbi, Gujarat
GST No. 24ABOFA3856D1ZI
Approx. Rs 90 / Square FeetGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 5000 Square Feet |
| Panel Thickness | 3 mm |
| Finish | Wooden |
| Color | BURMA WOOD EMBOSSED |
| Composite Panel Type | ALUMINIUM COMPOSITE |
| Size | 1220 MM * 2440 MM |
| Function | Fireproof, Antibacterial, WATER RESISTANT, Anti-Static |
| Material | ALUMINIUM COMPOSITE |
| Surface Treatment | PVDF Coated |
| Brand | ARECA |
| Finishing | PVDF Coating |
Additional Information:
Approx. Rs 120 / Square FeetGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 5000 Square Feet |
| Panel Thickness | 3 mm |
| Thickness | 2 MM TO 6 MM |
| Finish | Wooden |
| Usage/Application | Interior |
| Color | DARK FOREST |
| Composite Panel Type | ALUMINIUM COMPOSITE |
| Function | WATER RESISTANT, Anti-Static, Fireproof, Antibacterial |
| Surface Treatment | PVDF Coated |
| Size | 1220 MM * 2440 MM |
| Finishing | PVDF Coating |
| Shape | Rectangular |
ECO FRIENDLY, TERMITE RESISTANCE, EXTRA STRENGTH, WATER RESISTANT, USE OF LEAD FREE PAINT.
PRICE RANGE:-90/- TO 120/-RS.
Additional Information:
Approx. Rs 90 / Square FeetGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 5000 Square Feet |
| Usage/Application | Exterior |
| Color | GREENLAND WALNUT |
| Thickness | 2 MM TO 6 MM |
| Size | 1220 MM * 2440 MM |
| Composite Panel Type | ALUMINIUM COMPOSITE |
| Surface Treatment | PVDF Coated |
| Finishing | PVDF Coating |
| Shape | Rectangular |
| Function | Antibacterial, WATER RESISTANT, Fireproof, Anti-Static |
We Areca Alupanel LLP are one of the leading manufacturer and supplier of ACP Composite Panel and Sheets.
eco friendly, termite resistance, extra strength, water resistant, use of lead free paint.
Price Range Rs 100-120 /Square Feet
Additional Information:
Approx. Rs 90 / Square FeetGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 5000 Square Feet |
| Panel Thickness | 3 mm |
| Thickness | 2 MM TO 6 MM |
| Finish | Wooden |
| Usage/Application | Exterior |
| Color | CANADIAN CHERRY |
| Composite Panel Type | ALUMINIUM COMPOSITE |
| Function | Fireproof, Anti-Static, Antibacterial |
| Surface Treatment | PVDF Coated |
| Size | 1220 MM * 2440 MM |
| Finishing | PVDF Coating |
eco friendly, termite resistance, extra strength, water resistant, use of lead free paint.
price range:-90/- to 120/-rs.
Additional Information:
Explore More Products
© Areca Alupanel Llp. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited